Minulý zápasPříští zápas
Domácí
ZLN
Hosté
PRE
čtvrtek 10.8.2023, 17:30
Příprava
Domácí
PRE
Hosté
ZLN
čtvrtek 17.8.2023, 17:30
Příprava
Narozeniny
evža [8. 6. - 96 let]
majlinka [8. 6. - 34 let]
Pavliik [8. 6. - 40 let]
Rolda [8. 6. - 61 let]
Svátky
Dnes slaví: Medard

TOPlist
počítáno od 29.12.2006


naše ikonka
HFC Zlín - fanclub zlínského hokejového klubu
partnerské weby
Ševcovský deník - www.daan.estranky.cz
sport365.cz

zlínští hokejisté a server www.hfczlin.cz podporují

Podpořte dobrou věc

Máte to doma, je to pěkné, ale nevíte, co s tím? Staňte se Dobrodějem!
Dobročinný obchodOhodnoťte hráče

Chico | před 13 lety | ... hfczlin.BLOG

Jako na houpačce. Když jsem poprvé slyšel, že Zlín podává protest proti posunování brány kladenským Kopřivou, měl jsem obavy z nějaké ostudy či neoprávněného nařčení. Poté jsem zhlédl video a bylo jasno - vyhlídky na spravedlivé potrestání opět stouply v kurzu. A zase dolů - disciplinárka vynesla verdikt: šok, zmar nebo něco ještě trochu jiného?

V tomto článku se nedočtete nic moc nového, jen si shrneme fakta, ucelíme si pohled na věc, možná vyvodíme závěry a třeba přijde i nějaké ponaučení do příště. Takže hurá na to!

Zopakujme si historii: na konci listopadu 2005 zlínský Igor Murín posunul (ne)nápadně branku, aby zabránil regulérnímu gólu Plzně. Ke svému činu se přiznal a spolu s trenérem Bokrošem jej označil za součást taktiky. Za nesportovní chování jej potrestal vlastní klub pokutou a disciplinární komise stopkou na tři zápasy.

O čtyři roky později posunul tutéž branku kladenský Kopřiva, byť o něco obratněji (zřejmě si to zkoušel nanečisto po tréninku, šikula!), ale i tak viditelně na sto honů. Hosté hráli v prodloužení oslabeni ve třech proti čtyřem, hrozba gólu byla veliká. Po zápase někdejší reprezentační (doufám, že v budoucnu již reprezentovat nebude, protože se již prezentoval dostatečně) gólman utrpěl ztrátu paměti - nemohl vylovit vzpomínku ani na inkriminovaný moment, ani mu v hlavě neutkvěl ohlušující povyk diváků, kteří si na rozdíl od většiny aktérů na ledě posunuté klece všimli.

Tolik události na ledě.

Pár dní se čekalo na verdikt a hele ho! Podle disciplinární komise sice Kopřiva bránu posunul úmyslně, ale žádný trest pro něj (na rozdíl od případu Murín) připraven není. Cituji: "Tehdejší herní situace byla naprosto jiná a Murín byl potrestán za hrubé nesportovní chování," odmítá srovnávání obou kauz ředitel APK Stanislav Šulc.

Nevím v čem přijde panu Šulcovi tato situace jiná. Kopřiva stejně jako Murín posunul úmyslně branku, aby následný gól nemohl platit. Jediný rozdíl je v tom, že tenkrát gól skutečně padl, to snad ale nesnižuje Kopřivův podíl viny.

Pozorný divák přecejen hledá nějaký ten rozdíl a světe div se, nachází! Ne na ledě, ale v prostorech pro novináře vznikl onen nesoulad. Právě tam se totiž Murín přiznal, sklopil hlavu a čekal trest. A o pár desítek metrů vedle Kopřiva dělal hloupého, divil se a zapíral, jako když malý kluk rozbije míčem okno a bojí se výprasku.

A ono to zabralo. V našem českém hokejovém Kocourkově totiž platí, že mluvit příliš otevřeně a upřímně je hodně drahý špás. Naopak, kdo zatlouká nebo prostě drží ústa, má naději na výhru. Ani se tomu nedivím, i když je to smutné. V prostředí, kdy se svobodně vyjádřit názor smí až ve chvíli, kdy se na něj nikdo neptá (tedy druhý den po zápase), je nutné prostě dodržet dekorum a být těm nahoře po chuti. Jak ne, tak s tebou zatočíme, Muríne!

Ono v podstatě nejde o nějaké tři zápasy s Kopřivou nebo bez, to už Kladno asi moc nespasí, spíše o to, jaký příklad hodný následování se vytvořil. Posuň si branku, nedostaneš trest, protože si toho nikdo nevšimne, po zápase se hlavně nepřiznávej a všechno bude v pořádku.

Jsem zvědavý, jak komise posoudí nejbližší další případ - a že na něj nebudeme čekat zase čtyři roky je více než pravděpodobné. Člověk ani nemusí mít čich vytříbený jako policejní pes, aby cítil, že tady něco smrdí. Možná nejde ani tak o to, co se stane, ale v jakém dresu se to stane.

Až do letoška jsem si myslel, že precedens byl vytvořen v roce 2005. Omyl, precedens byl vytvořen letos - takže milí hokejoví brankáři současní i budoucí: hurá do posunování!

P.S.: Fandím Zlínu a Murínův čin odsuzuji a dodnes mě to na něj mrzí. To jen tak pro pořádek a pro případné oponenty, aby si vymysleli nějaký jiný "protiargument" :-)

P.S. 2: Ani argument o kladenské ochotě předehrát své utkání a o "za dobrotu na žebrotu" neobstojí - je to jen pustá výmluva - věc s daným činem naprosto nesouvisející. Navíc hodně nadceňovaná, protože předehrát si zápas místo mezisvátkového cestování je výhoda spíše pro Kladno.


Přečteno: 8694x (naposledy 8.6.2023, 07:31) | Komentářů: 8


Komentáře k článku (8)


honzasebe(22.12.2009)
http://hokejzlin.wbs.cz/nepojmenovany_3.jpg

Hippoe: sui(20.12.2009)
toto nebylo v zápalu boje Čekal jenom jestli získáme pásmo a jakmile se to stalo, tak šup a posunul branku.. V zápalu boje je, když už hráč vid, že nemá jiného vyhnutí a v tom zlomku vteřiny, kdy vidí, že na puk už nedosáhne, udělá blbost - to je v zápalu boje, ale tohle je totéž co Ičo, pouze o čtyři roky modernější metoda

Chico: Radeček(19.12.2009)
Tohle je jedno ze dvou videí z ofic. webu. Dá se říct, že posunutí udělal z části loktem a zadkem. Celkem šikovně, ale pořád to prostě jde jasně vidět, že to byl úmysl.

Radeček(18.12.2009)
Tak buď jste uplně slepý, nebo já blbý. Na videu, které je umístěno na ofic stránkách je krásně vidět, jak bránu nazvedne rukou a houby zadkem v zápalu hry!!!

Chico: sui(18.12.2009)
To sice ano, ale nevidím to jako velký rozdíl, protože účel byl stejný. Nevím, jak moc byl "zapálen", ale ten pohyb prdelí je tam evidentní

sui: Chico(18.12.2009)
Rozdíl je ještě v tom, že Murín to udělal, když se hrálo na druhé straně. U Kopřivy se dá říct, že to bylo v "zápalu" hry. Každopádně se to nedělá, ale určitě znáš tu pohádku o svini, na kterou se vaří voda :)

Lečigou: Lečigou(18.12.2009)
Skvěle napsáno

Legendární Vůdce(18.12.2009)
YES!
Hrrr na ně!


Vložte váš komentář k článku

   

Pro vložení komentáře musíte být přihlášen/a!
 
   

Copyright ©2006 - 2023, | www.hfczlin.cz | info@hfczlin.cz
(generováno systémem Webgolem za 0.2970 vteřin)


Nepřihlášen/a

Login: Heslo:  
Do dalšího zápasu zbývá:
[ZLN-PRE, 10.8.2023, 17:30]
Nejctenejaí clánky

Celkem clánku: 686