Podpořte dobrou věc

Máte to doma, je to pěkné, ale nevíte, co s tím? Staňte se Dobrodějem!
Dobročinný obchod

Dáán | před 17 lety | ... Minireporty

Po týdnu se opět zlínští Berani utkali s pražskou Spartou. Po vítězství v T-Mobile Aréně tentokrát přijel soupeř do Zlína a před zápasem se hosté netajili tím, že by ztracené body chtěli zpět odvézt domů. Vzájemná utkání bývají vždy vyhecovaná a napětí je cítit. Ani včera nebyly střety, strkanice a šarvátky výjimkou. Notně k tomu pomohl i velmi přísný metr rozhodčího Poláka, který přispěl k tomu, že utkání bylo od začátku nervozní, jak na ledě tak v hledišti. Ovšem kromě tvrdých střetů nechyběly ani hezké akce. Zápas nepostrádal nic z toho, co přináší vypjaté bitvy play off.

Zlínští hokejisté po třech výhrách v řadě nabrali sebevědomí a věřili si i na obhájce titulu. Pokračuje pravidelné střídání bránkářů. Tak jako v posledním zápase v Praze, i dnes nastoupil Radovan Biegl. Trenérům tak chyběl jen kapitán Miroslav Okál, který zápas sledoval ze střídačky, jehož trápí tržná rána na holeni. Kapitánské céčko převzal Petr Leška. Zpět do sestavy se vrátil obránce Nosek, jenž měl problém s naraženou ledvinou. Ve sparťanském dresu nastoupil proti bývalým spoluhráčům Martin Altrichter.

Ševci začali o poznání aktivněji, než v předchozím zápase s Libercem, přesto první střelu zápasu vyslal na Biegla Tabaček. O chvíli později mohl na druhé straně otevřít skóre Martin Čech, Altrichter byl však na místě. Rozhodčí Polák začal úřadovat v páté minutě, kdy trestnou lavici šel rozehřát Netík za hákování. Přesilovku však domácí promarnili. Do konce první části se prakticky nehrálo v pěti. Sparta dostala příležitost ujmout se vedení v přesilovce pěti proti třem, Berani zase čtyř proti třem. Jak jinak než v přesilovce padla i první branka zápasu. V poslední minutě první třetiny potrestal vyloučení Zubíčka střelou od modré čáry Jaroslav Nedvěd, která před Bieglem změnila směr a zlínský brankář neměl šanci zasáhnout - 0:1. První třetina tak skončila vedením hostů nejtěsnějším rozdílem, na vyloučení 6:6.

Druhá třetina začínala ve čtyřech na obou stranách, k potrestanému Balánovi přisedl za krosček Klouček, naštěstí ani po této vylepšené přesilovce se výsledek neměnil. Naopak v oslabení zahrozili Leška s Balaštíkem, ale souhra nebyla ideální a střela prvního jmenovaného postrádala přesnost. Když domácí zkompletovali své řady, dostali se do náporu a několika šancemi zaměstnali Altrichtera. Ten byl však dnes zatím neprůstřelný. Hra měla spád, tempo a rozhodně se bylo na co dívat. Rozhodčí Polák pískal všechno co viděl a kdyby měl větší cit pro hru, rozhodně by to zápasu neuškodilo. Ve 27. minutě se už ze vstřeleného gólu radoval Petr Nedvěd, rozhodčí správně branku neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Avšak Sparta díky dalším přesilovkám měla více ze hry, domácí se pouze bránili v oslabení. V další početní výhodě pět na tři se po několika přihrávkách prosadil Michal Sivek a zvýšil na 0:2 pro hostující tým. Zlost, křivda a nemohoucnost se mísila v hlavách zlínských fanoušků a většina z nich to dávala hlasitě najevo. Vždyť Berani byli do této chvíle Spartě vyrovnaným soupeřem, avšak Pražané dokázali své vymodlené přesilovky využívat. V té době probíhala polovina zápasu a na zvrat bylo relativně hodně času. Sparta měla i nadále šance, ty však zneškodnil skvěle chytající Radovan Biegl. Naštěstí i Ševci dokázali najít recept na brankáře Altrichtera. Když Leška přihrávkou zpoza branky našel volného Balaštíka, čímž překvapil celou sparťanskou obranu, stadion explodoval nadšením - 1:2. Karta se obrátila a najednou zlínští byli aktivnější a zle dotírali na svého soupeře. Do konce druhé třetiny už s výsledkem nepohnuli.

Co se nepovedlo v závěru třetiny druhé, to Berani dokončili v úvodu třetí části. Drtivým nástupem si vytvořili tlak, následně šance a logickým vyústěním náporu byla vyrovnávací branka v síti Altrichtera. Barinkovi první střela nesedla, ale dostal se k odraženému puku a podruhé se již nemýlil – 2:2. Pan rozhodčí nezapomněl ani vylučovat. Trest Galvase ještě Ševci ubránili, ale následný prohřešek Balána již bez trestu nezůstal. Rychlík Vaic unikl zlínským obráncům a střelou nad pravým betonem Biegla proklouzl puk za záda nešťastného golmana - 2:3. A mohlo být ještě hůř. Další únik Langhammera mohl znamenat konec nadějí na bodový zisk, kdyby se nestřetl s hlavou Biegla, kdy mu následně shodil masku. Rozhodčí se jel poradit s videorozhodčím. Osobně jsem spíše čekal uznání čtvrté branky. Přesto nakonec rozpažil a dovolil tak žlutomodrým si vytvořit závěrečný nápor. Ten se však otupil dalšími tresty pro Hamrlíka, Balána a Vosátka. V 56. minutě byl ke slyšení ironický potlesk směrem k rozhodčímu, když zrovna vylučoval Balána. Ještě silnější „aplaus“ si poté vyslechl, když poslal za katr třetího ze jmenovaných. Po vypršení trestů zbyla přibližně půlminuta na poslední akci zápasu, která byla ovšem infarktová. Po odvolání brankáře měli Ševci obrovský nápor, přesto překonat Altrichtera již nedokázali. Navíc sedm sekund před koncem byl vyloučen Balaštík s Petrem Nedvědem.

Zápas měl však dohru i po závěrečné siréně. Diváci zaházeli led odpadky. Zřejmě jedna PET láhev zasáhla jednoho ze Sparťanů a útočník Hromas ji vrátil zpět do hlediště. Tím rozzuřil skupinku fanoušků, kteří se začali sápat po hráčích v rudých dresech, div se plexisklo neprolomilo. Kdo ví, jak by to poté dopadlo. 17:11, takový je poměr vyloučených v dnešním utkání.

K tomu všemu ještě striktně dodržoval dle mého názoru nesmyslné pravidlo o rychlém vhazování, které je již sice staršího data, ale nějak se na to pozapomínalo, tak v neděli bylo k vidění několikrát v plné parádě. Přestože jsou trenéři zvyklí používat taktickou variantu, kdy prodlužují střídání, tak pětivteřinový limit, který podle nových stanov opravňuje rozhodčí vhodit bully i v případě, že hráč jednoho z týmů ještě není připraven ke hře, je zbytečný. Kdo byl nejlepším mužem zápasu? Žádné překvapení, pan rozhodčí a "hrdina" střetnutí, Roman Polák!

Především fanoušci neměli házet na led odpadky, třebaže se mohli cítit poškození verdikty sudích. Ani to je však neomlouvá. Na druhé straně ani Hromas, který vrátil PETku zpět se nezachoval správně a vyfasoval osobní trest. Zřejmě vedení klubu dostane pokutu za nedostatečnou pořadatelskou službu. A v takových případech hrozí i uzavření stadionu. K tomu bych chtěl dodat, že by v případě druhé možnosti měli pozavírat všech dalších 13 zimních stadionů, protože odpadky na ploše je nešvar všech dnešních fanoušků, nejen těch zlínských.

Atmosféra byla vynikající, tak jako pokaždé, když přijede do Zlína nenáviděný rival, což sami Sparťané i v neděli poznali na vlastní kůži. Někdo může namítnout, že vulgárních pokřiků bylo neúměrně mnoho, ale dnes je doba taková, že ke sportu jako takovému, potažmo k fandění ty vulgarismy tak nějak patří (ikdyž nejsou originální), třebaže se to někomu nemusí líbit. Podobné zápasy, jako byl ten nedělní, by bez nich neměly tu pravou šťávu.